6/10/73: מוצאי יום כיפור

ההערות בכחול הם של משה אמתי אחיינו של מוישי פרנקל ובעזרתו האדיבה של אל"מ ד"ר משה גבעתי חוקר קרבות החרמון.
שעה 18:05
כעת אנחנו בדרך, כנראה, לצפון. לפני כ-5 דקות יצא חג כיפור. עשינו הבדלה ורצנו אל האוטובוס. במשך החג רצנו רוב הזמן בין ביה"כ לפלוגה אני לא בטוח שכיוונו לתפילה בכל אופן רצינו מאוד להתפלל אע"פ שלא הייתה אפשרות כל הזמן. לזכותנו יאמר שצמנו עד הסוף. המצב די מרומם (שירה בכל מקום). להפתעתנו מחזור נוב' שהשתחרר מהגדוד חזר, חלק סתם באו, שמעו, וחלק הוזעקו. כעת אנו עוברים ברחובות חיפה. המוני מילואימניקים עומדים בצידי הדרך. נקוה לטוב. רגשותיי הינם מעורבים. מצד אחד ההכנה שהיתה מושלמת ומוכן לקרב, מצד שני אני בטוח שההורים דואגים מאוד ונירה המיועדת להיות אשתי ג"כ דואגת. אני מקווה שהם יחזיקו מעמד עד לגמר כל המצב הנוכחי.
20:00
עצרנו במחנה עמוס (ליד עפולה) לקבל זחלמים, אנחנו אירגנו ציוד. באמצע הזיווד נפלו עלינו 2 פגזים (אלו היו 2 טילי פרוג סורים ראה הערתו של מיכה הלמן למטה). התפזרנו בשטח. שמח. אעפ"כ מצב הרוח מרומם. חלק מהחבר'ה שהיו ברגילה חזרו בלי שיקראו להם. זו כנראה הגדולה של צה"ל. כרגע מיקי המ"פ בפקודה, ואנחנו מחכים בקוצר רוח.
22:00
לפני כשעה נשאו דבריהם דיין וגולדה חשים משום מה בטוחים בניצחון. החבר'ה כמובן החרו אחריהם וכולם מקוים לטוב. כעת יוצאים לצומת ראש-פינה לקבל כלים לקרב.
24:30
הגענו לשטח מנוחה (שטח המנוחה היה בראש פינה). באופק רואים הבהקי הפגזים ורעש והחבר'ה ממש מבסוטים (הכוונה לאופק במזרח – רמת הגולן). כפי ששמעתי אנחנו יוצאים בבוקר מוקדם כדי להיות ב- 05:00 במסעד'ה. הולכים לישון קצת.
02:00
עכשיו נגמרה פקודה של המח"ט ויודקה המג"ד. כוחות סורים כנראה נמצאים במוצב החרמון (מוצב החרמון נפל בידי הסורים מספר שעות קודם, בסביבות 17:00). פלוגה א'+ב'+סיירת יעלו בזחלמים וברגל + 3 טנקים למוצב החרמון. לפי דעת הרוב זה מבצע התאבדות – בינתיים ראינו מטוס סורי נופל. בחדשות הודיעו שהסורים לא תפסו אף עמדה, כנראה שזו לא כל האמת והחברה כאן צוחקים על זה וחלק אפילו מתרגזים. הפלוגה שלנו בינתיים לא עושה כלום. כנראה שנטהר מחר את קוניטרה שיש שם חי"ר סורי. בינתיים עוד לא אכלתי שום ארוחה מהצום חוץ מ- 3 כוסות שתיה.
המשך
3 Comments »
  1. שני "הפגזים" שנחתו בקרבתנו במחנה עמוס , נסתבר בדיעבד כי היו אלה שני טילי פרוג ששוגרו לעבר בסיס חיל האויר ברמת דוד -פספסו- ונחתו במחנה עמוס הסמוך . אכן עם השמע הפיצוץ כולנו התפזרנו בשדה הסמוך וכשקמנו היה רעש מוזר … כולם עסקו בפיצוח … השדה היה שדה בוטנים וכולם השביעו את רעבונם .

  2. מה שמופיע כאן בשעה 02:00 נראה לי ששייך ליום אחר ולא ל6 לחודש. הניסיון הכושל היה ב8 לחודש.

  3. אמנון,
    קטע זה ביומן מדויק ביותר. בשעה זאת אכן התחילו לנוע פלוגות א' ו-ב' של גדוד 51 עם חפ"ק מח"ט על כביש ראש פינה ק. שמונה לכיוון החרמון (פל' ג' ומסייעת נשארו בראש פינה). בשעה 4:00 עצר אלוף הפיקוד חופי את מח"ט גולני מלהתקדם לחרמון (הוא היה אז ליד מושב נווה אטי"ב) עקב חשש שההתקפה על החרמון תכנס לשעות היום. (ראה גבעתי "המערכה בחרמון" עמ' 151).