8/10/73: יום ב'

לילה בין ראשון ושני

כ- 5 שע' נשארנו בשטח על הכביש. ניסינו לישון. חלק הצליח וחלק לא. מתחתינו סוללה של תותחים ירו כל הלילה ברציפות. הקור הוא ממש איום.

(חניון הלילה היה כנראה בין מחנה ירדן לנפח ייתכן שבצומת בית המכס העליון).

יום שני 8/10 – 04:15

יצאנו הפלוגה לבד (6 זחלמים + התולר) ונעים לעבר ציר הנפט. כל הדרך שמענו רעש של יציאות ונפילות (כבר א"א להבדיל). כעת אנו ממשיכים לנוע על ציר הנפט לכוון צפון (בערך).

05:45

 ירדנו מציר הנפט ועלינו לציר ווסט. עלינו לאחד הג'בלים, כאשר הקדקדים שומעים הוראות מפי הסמג"ד.

06:00

הסמג"ד תיאר לנו את המצב כרגע. כוחותינו מחזיקים בגיזרה הצפונית במוצבים, אבל הטנקים של הסורים נימצאים בפיתחת רפיד וקוניטרה, כרגע כנראה שהם נסוגים.
כרגע גם נכנסת אוגדה כדי להדוף ולהכנס לתוכו.

בגזרה הדרומית רוב המוצבים ניטשו ע"י חיילינו (חבר'ה מגרעין מוריה חיפה-ת"א) וחלקם נלכדו בתוכם. אוגדה נוספת תיכנס וכבר לוחצת על הצבא הסורי. מצב לא רע בתעלה כמעט והדפנו את האויב. בחרמון לא ידוע מה המצב. כעת התמקמנו בתל-שיבן (מי שלא הבין עברנו לצפון הרמה). כעת אנו מתמקמים ומחכים לכניסה של אוגדת שריון נוספת וסוללה ארטילרית שהגיעה למקום. (הפלוגה המסייעת נערכה בתל-שיבן במסגרת קו הגנה שני בעורף חטיבה 7).

בשעות אלה מתרחש הקרב הראשון לכיבוש החרמון.

06:15

כרגע התווסף לנו חפ"ק סמח"ט (רובק'ה). כרגע אנחנו יושבים בראש ההר (הכוונה לתל שיבן) לחסימה וצופים לעבר כל הרמה, ומנצלים "מנוחה" זו לארוחת בוקר.

06:30

 מטוס ישראלי נפגע ע"י טיל, הטייס צנח וכרגע מסוק מחלץ אותו.

06:55

כולם מניחים תפילין – אפילו שטיין ואורי.

07:30

ירדנו לכוון הסמח"ט. הגענו לצומת ושם נמצאה סוללה שהפגיזה והופגזה. ברחנו מהר חזרה כשבדרך לקחנו תרמילים. כרגע אנחנו יושבים שוב בתל-שיבן וחוזים בהפגזות.

09:15

 במשך כל הזמן יש הפגזות. ברגע זה נכנסו טנקים לגיזרה שלפנינו לכיוון מזרח.

10:30

מטוסים סורים יורים על תל-אבו-נידה וכן הם יורדים על כל השטח. כאן השאלה שלנו היא היכן ח"א שלנו?

כעת נודע לנו שמג"ד 17 נהרג ולכוחותינו אשר עלו על החרמון יש הרבה פצועים ועוד לא כבשו.

בקרב זה על החרמון נהרגו 25 לוחמים, כולל מג"ד 17 סא"ל דובי דרור בלא שהושג יעד הקרב – כיבוש מוצב החרמון. 

11:10

 נישלחנו לאבטח את החפ"ק הפיקודי. (מדובר בחפ"ק של תא"ל רפאל איתן, מפקד אוגדה 36. בתחילת המלחמה חפ"ק האוגדה היה ממוקם במפקדת האוגדה במחנה נפח. לאחר הקרב על מחנה נפח החפ"ק עבר לנקודה מדרום לתל שיבן) אנו עומדים כעת בעמדות אש ומחכים. לפי הקשר הרבה קצינים נפצעו. החברה שעולים למוצב חרמון נמצאים כעת ברכבל התחתון.

כרגע הופיעו כוחות ח"א שכה היו חסרים עד כה ואיפשרו למטוסי האויב לפעול.

11:25

כרגע החל טפטוף קל דבר שמפריע לנו מאוד.

12:30

קיווינו לטוב אבל פצצות נופלות לידנו. לא יודעים מה לעשות. נקווה שבע"ה לא יגיעו אלינו. מרחק של 200 – 300 מטר.

12:45

החפ"ק זז ואנחנו עימו. התמקמנו מדרום לתל-שיבן. שומעים שוב ושוב יציאות ונפילות של פגזים. הסיבות לתזוזה יכולים להיות הרבה. התקדמות של כוחותינו, זיהוי ע"י האויב ועוד הרבה סיבות. נקווה שההתקדמות של החפ"ק היא לטובה.

13:00

הסורים מפגיזים את תל-אבו נידה. משאית שעברה במקום עלתה באש.

בקשר הודיע הסמח"ט רובקה, שהמצב קשה.

13:30

שוב הפגיזו קשה את תל אבו נידה, אבל זהו בונקר עצום שלא בקלות יצליחו לפצח אותו. בקשר המצב לא ניראה כל כך טוב (הכוונה לרשת הקשר של גדוד 51 – המג"ד עם פלוגה ב' השתתף בקרב), אע"פ שהודיעו שכוחות האויב בורחים לשטח המוצב (הדיווח המדויק הוא שכוחות האויב נסוגים מרכס 1614 מזרחה לכיוון מוצב החרמון). אנחנו בינתיים משקיפים על האזור ומחכים.

15:30

ברגע זה נפל מטוס מסוג סקייהוק מאש נ.מ. 2 טייסים צנחו. מחזה ממש איום. קול נפץ, מטוס עולה באש ונוחת אנכית. אחרי הנפילה עלה ענן שחור בגובה של 30 מ'.

16:00

בחדשות של שעה זו הודיעו שכוחות צה"ל רודפים אחרי הסורים. בינתיים אנחנו לא מרגישים. לגבי התעלה הרי שכוחותינו שם מנצחים. הדברים מעודדים. אחד מגדוד 13 עבר וסיפר שלכח שעלה לחרמון יש 40 הרוגים וכפול פצועים. המצב עגום מאוד. שלחו חיילים מגדוד 13 כדי להחליף את הכוחות שלנו למעלה. (2 פלוגות מגדוד 12 נשלחו לתגבר את הכוחות בחרמון אבל בסופו של דבר לא נכנסו לקרב).

16:00

אסף (מ"מ מרגמות) נישלח לתל-אבו נידה. כשיצאו מפתח הבונקר הבחינו במטוסי אויב מסוג סוחוי 7 וחזרו מיד לבונקר. הזחל"מ שבו הגיעו חטף פגיעה ישירה ועלה באש. בנצי-סמ"פ- נישלח עם זחל"מ להביא את החבר'ה בחזרה. אבל כשחזרו התברר בתל-שיבן שהם החסירו חייל אחד שנשאר בתל. הצוות שלנו נישלח למקום להביאו. במהירות עלינו לתל מפחד של הפגזה ומצאנו את החייל ישן בבונקר. בינתיים הסתכלנו מהתל החולש על האזור וראינו כיצד כוחות השריון שלנו פרוסים ורודפים את האויב. במקביל הטילו מטוסי ח"א פגזים בשטחם.

17:00

לפני שאספנו את החייל שנשאר, נישלחנו ע"י רובקה הסמח"ט עם עוד זחל"ם להקים תצפית ע"י קיבוץ מרום הגולן במקרה ויחזרו כוחות שריון שלהם. בדרך עברנו בקיבוץ מרום הגולן. קיבוץ יפה מאוד אך הפעם הוא היה ניראה בשיממונו. כמה בתים נפגעו מפגזים סוריים. מצב של קיבוץ יפה ומלא בדשא ירוק בשיממונו לא נעים לראות.

כעת יורד הלילה.

המשך

סגור לתגובות על 8/10/73: יום ב'