9/10/73: יום ג'

לילה שבין שני ושלישי

אחרי שהתמקמנו בשטח ע"י מרום גולן, היינו שם כ- 3 שע'. בערך ב- 10:30 הפגיזו אותנו ובהוראת הסמח"ט ירדנו למדרון אחורי. גם שם הופגזנו קשות וחזרנו לצומת ווסט. נחנו שם כ- 2 שעות ואח"כ יצאנו עם הסמח"ט לעתיד רן (מפקד קורס מ"פ) (הכוונה לרם אליעזר) לקוניטרה וחזרנו. במקום היה ריב בין ז'. וש. על שעות שמירה על הג'יפ. לא יאומן ש- 2 חיילים וותיקים יריבו בזמן מלחמה על שעות שמירה. א"א היה לישון כי היה קור לא נורמלי ועד שעות הבוקר כמעט וקפאנו.

יום שלישי  9/10

05:30

יצאנו עם רן שוב לגבעה שולטת ע"י מרום גולן לחסום את פיתחת קוניטרה, ובינתיים אנו חוזים במלחמה. מנגינת מוות של פגזים.

06:30

ברגע זה ירדו עלינו 4 מיגים סורים. נבהלנו קצת, פחד, והנה הם הורידו תחמושת על צומת ווסט. כעת רן מברר בקשר מה קורה שם (כנראה שלא קרה כלום לחבר'ה שם). להזכירכם שהיינו שם לפני כ- 10 דקות.

06:30

ברגע זה חדרו 8 מסוקים סורים לשטחנו. 2 הראשונים הצליחו לחדור לשטחנו למרות אש הנ.מ. וגם הזוג הבא הצליח. 4 האחרים שניסו להיכנס אחריהם חזרו בחזרה כשאחד מהם נפגע מאש נ.מ. 3 מאלו שנכנסו לשטחנו נפגעו ונפלו ע"י ח"א, ואחד הצליח לברוח וחזר לשטחם. נקווה שבזמן ששהו בשטחנו לא הורידו את אנשי החי"ר. 

שלושה מסוקים סוריים הצליחו לנחות מצפון למחנה נפח ולהוריד פלוגת קומנדו. פלוגה ג' מגדוד 51, שני צוותי מילואים של סיירת מטכ"ל וכוחות מגדוד השריון הפיקודי 181 והוזנקו לעברם. בקרב שהתחולל ממזרח וממערב לציר נפח-תל-שיבן חוסלו כ-50 לוחמי קומנדו סורים וארבעה נשבו. ארבעה מלוחמי פלוגה ג' נהרגו ובהם הסמ"פ ושלושה נפצעו. לסיירת מטכ"ל נהרגו קצין ולוחם.

06:45

החלו להפגיז את הגבעה שבה אנו נמצאים. יכול להיות שהם גילו שאנחנו מוסרים ידיעות מצב ולכן ירדו עלינו. אלו הם כנראה פצצות מרגמה. ברחנו מהר.

08:00

חזרנו לתל-שיבן, שם כולם. הגדוד התאסף פלוגה א'+ב'. לפלוגה ב' יש הרוג – חורש אלברט – חובש פל' ב'. 

09:00

הביאו 2 שבויים סורים, אחד פצוע קטוע רגל והשני בריא ושלם. אלו אחד מהקטעים הלא נעימים, אע"פ שהפעם זה סורים והטיפול בהם הוא שלם וטוב, הרי שבצד השני לא בטוח שהמצב הוא כך. 

09:05

יצאנו להתקפה הקפית, כי יש חשש ש- 3 מסוקים הנחיתו אנשי חי"ר. אנחנו כעת ע"י צומת ווסט מחכים לראות. בינתיים לפי השמועות של אלו שחזרו מהחרמון  הרי שלגדוד שלנו יש הרוג 1 וכ- 15 פצועים. עיקר ההרוגים נמצאים בגדוד 17 ובסיירת. כפי שהתברר את הרבה מהם לא יכלו לפנות מהשטח ונשארו הרבה הרוגים בשטח, לכן יש גם נעדרים רבים. את הכוח שחזר מהחרמון החליפו חברה מגדוד 12.

10:30

3 טנקים נעים לעברנו ולא זיהינו אותם. קיבלנו רשות לתפוס עמדה קדמית וזה כדי שנוכל לזהות. בחצי הדרך נכבה המנוע. הבה ולא נתאר לנו אם היו אלה טנקים סורים ואנחנו נתקעים. (ככל הנראה אלו היו טנקים של חטיבה 7 שחזרו אחורה כדי להתחמש).

12:00

3 מיגים עלו כדי להמטיר אש על התל והצומת. 4 מיראז'ים שלנו עלו עליהם, 2 ניראו נופלים, שלישי לא. מיד אחר כך נזרקו 2 מיכלים שלא ברור אם של דלק או פצצות על הצומת כ- 50 מ' מאיתנו.

12:30 – 11:20

נעים למטה ע"י הכנות לכוון דרום הרמה ושם אנחנו מנסים לעלות לעבר אותה חטיבת שריון.

13:00

משתהים לפני העליה לדרום הרמה, כנראה התארגנות לקראת השריון.

13:30

נעצרנו לזיהוי כוחות ולא ברור מי הם.

13:45

הג'יפ שלנו נישלח לאורך הצוק כדי לזהות, כשיש לנו חיפוי מ- 3 הג'יפים הנותרים. נעים לאט לאט.

14:00

הגענו לשטח ולשמחתנו היו אלה שיריים של גדוד התותחנים. הם תיארו את כל המתרחש.

עגום מאוד. אנשים אלה ברחו ברגל משדה הקרב, עוד 10 פצועים נשארו בשטח.

15:30

כרגע שורר שקט גמור, רק מידי פעם נשמע פיצוץ כלשהו כנראה שכוחותינו נמצאים עמוק בשטחם. אנו מקוים שהמלחמה נגמרה במהירות הגדולה ביותר.

17:30

נכנסנו אל שטח כינוס, (שטח כינוס היה בחורשת סכיך, כ 3 ק"מ מזרחית לקיבוץ אלרום), הגדוד מתארגן מחדש. בפלוגה ג' יש 4 הרוגים ביניהם סמ"פ גרוס. נהרגו בקרב עם אנשי קומנדו שנחתו מההליקופטרים.

geep1

 

המשך

סגור לתגובות על 9/10/73: יום ג'